blog

انواع قاب عکس + تاریخچه قاب عکس

امروزه اکثر افراد با قاب عکس‌ها آشنایی دارند و حتماً از آن‌ها استفاده کرده‌اند، اما کمتر کسی پیدا می‌شود که اطلاعات کاملی در ارتباط با تاریخچه این لوازم داشته باشد یا با انواع مختلف قاب عکس ‌ها آشنا باشد. در این مطلب سعی شده است تا با ارائه توضیحاتی به شما، بتوانید به خوبی با تاریخچه قاب عکس‌ ها و انواع آن‌ها آشنا شوید. زمانی که شما با انواع مختلف قاب عکس آشنایی داشته باشید، به هنگام تهیه این محصول برای دکور محیط خود، می‌توانید بهترین و سازگارترین گزینه را تهیه کنید.

تاریخچه قاب عکس

امروزه شما عزیزان وقتی به مکان‌های مختلفی می‌روید، انواع قاب عکس‌ها را مشاهده می‌کنید. این قاب‌ها تصاویر مختلفی را در دل خود جای داده و از آن‌ها نگه داری می‌کنند. اما ممکن است برخی اوقات به هنگام مشاهده قاب عکسی به این فکر فرو بروید که این قاب‌ها از چه طریقی برای اولین بار ساخته شده‌اند، در گذشت زمان این محصولات دچار چه تغییراتی شده‌اند؟

پاسخ به چنین سؤالاتی زمانی میسر خواهد شد که به جست و جو و مطالعه در ارتباط با تاریخچه قاب عکس بپردازید. زمانی که شما به این قاب‌ها توجه کنید و امکانات موجود در گذشته را مد نظر قرار دهید، بدون شک پی خواهید برد که ساخت این قاب‌ها در گذشته یک هنر بسیار ظریف بوده است.

بعید است حتی در تخیلتان به این موضوع فکر کرده باشید که قدیمی‌ترین قاب عکس مربوط به 19 قرن قبل بوده است. هنرمندان در گذشته برای جلوه بیشتر آثار خود و خلق این آنها از فریم‌های دیواری استفاده می‌کردند. در آن زمان قاب‌ها به هیچ وجه مشابه قاب‌های امروزه نبوده‌اند. با گسترش هنر نقاشی و خلق آثار هنری بسیار ارزشمند، برای نگه‌داری از این آثار در دوره تاریخی بین قرن 12 و 13 میلادی، قاب‌های چوبی برای حفظ این آثار در دل خود ساخته شدند.

به کار بردن حکاکی‌های مختلف در ساخت این قاب‌ها باعث شد تا آن‌ها از جلوه خاصی برخوردار شوند و در کنار آثار هنری که در دل خود جای داده‌اند، بسیار مورد توجه قرار گیرند؛ ساخت این قاب‌ها به گونه‌ای مورد توجه قرار گرفت که مدت‌ها زمان برد تا افراد ثروتمند قادر شدند از این وسایل در خانه‌های خود بهره‌مند شوند. دلیل این تأخیر در گسترش استفاده از قاب‌های عکس، انحصار طلبی کلیسا در استفاده از این محصولات بوده است؛ بدین صورت که کلیسا قصد نداشت این اجازه را به سایرین برای استفاده از این محصولات زیبا و منحصر به فرد بدهد.

حتما بخوانید:
تاریخچه پتینه کاری

شکل ظاهری قاب‌ها تا قرن 17ام حالت قبلی خود را حفظ کرده بودند؛ در این زمان طی تحولی عظیم شکل این وسایل به گونه‌ای نزدیک به قالب امروزی خود تغییر پیدا کرد. قاب‌های عکس را امروزه می‌توان از نظر نحوه نصب، سبک ساخت و جنس به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی کرد.

قاب‌های عکس دارای تاریخچه‌ای بسیار با قدمت بوده و در طی دوره‌های مختلف با تغییراتی روبه‌رو شده‌اند. این تغییرات مربوط به ظاهر، نحوه ساخت و متریال به کار برده شده آنها است.

 

انواع قاب عکس بر اساس نحوه نصب

امروزه قاب‌های عکس به دو صورت رومیزی و دیواری تولید می‌شوند. قاب عکس‌های رومیزی از طریق پایه یا پایه‌های تعبیه شده در پشت آن‌ها به صورت مناسبی بر روی میز قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی که به هنگام تهیه این قاب عکس‌ها باید مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد، داشتن پایه مناسب و با کیفیت است. معمولاً زمانی که فرد قصد دارد عکسی را در محیط‌های مختلف مانند محیط‌های کاری و خانگی به دلیل داشتن اهمیت بالای آن نزدیک به خود نگه دارد، از این نوع قاب‌ها استفاده می‌کند. این قاب‌ها برای قرار دادن عکس‌های شخصی مناسب‌تر هستند. همان طور که از نام این قاب‌ها مشخص است، قاب‌های دیواری بر روی دیوار نصب می‌شوند. این قاب‌ها معمولاً برای قرار دادن عکس‌های بزرگ یا عکس مناظر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی این قاب‌ها بیشتر برای زیبا سازی محیط استفاده می‌شوند.

انواع قاب عکس بر اساس سبک ساخت

امروزه قاب‌های عکس در سبک‌های مختلفی ساخته می‌شوند، از جمله برخی از این سبک‌ها می‌توان به قاب عکس‌های مدرن، قاب عکس‌های فانتزی، قاب عکس‌های زینتی یا سلطنتی و قاب عکس‌های کلاسیک اشاره کرد. در ادامه به توضیح برخی از این سبک‌ها خواهیم پرداخت.

قاب عکس‌های مدرن، مانند طراحی دکوراسیون داخلی مدرن ساخته می‌شوند. در طراحی و ساخت این قاب‌ها به سادگی اهمیت بسیاری می‌دهند به گونه‌ای که این محصولات بدون پیچیدگی خاصی ساخته می‌شوند. این قاب‌ها به صورت کلی در محیط‌هایی با دکوراسیون مدرن استفاده می‌شوند؛ زیرا فاکتور‌های ظاهری آن‌ها با محیط‌هایی با دکوراسیون مدرن بسیار سازگار هستند.

اگر شما قاب عکسی مشاهده کردید که دارای ظاهری فانتزی بوده به صورتی که در طراحی و ساخت آن از پیچیدگی‌های هندسی مختلف و متنوع استفاده شده است، شما یک قاب عکس فانتزی را دیده‌اید. اگر شما به دنبال آن هستید تا با استفاده از قاب عکس به افزایش زیبایی و فضا سازی در دکوراسیون داخلی خود بپردازید، در انتخاب این سبک از قاب‌ها باید بسیار توجه و دقت به خرج دهید.

دسته بندی بعدی قاب‌ها، مربوط به قاب‌های زینتی است و این قاب‌ها از ارزش بالایی نسبت به قاب‌های سایر سبک‌ها برخوردار هستند. استفاده از مواد اولیه گران‌بها و با ارزش در ساخت آن‌ها یکی از دلایل داشتن ارزش بالای این محصولات است، اما دلیل اصلی داشتن ارزش بالای این محصولات را می‌توان هنر دست اساتید مختلف برای شکل دهی به مواد اولیه و ساخت اثری برجسته دانست.

آخرین سبک قاب‌های عکس، سبک کلاسیک است. در ساخت قاب عکس‌های کلاسیک، از هنر‌های مختلفی استفاده می‌شود. برخی از این قاب‌ها با استفاده از قلم زنی، خاتم کاری و سایر هنر‌های دستی ایرانی مورد تزئین قرار می‌گیرند. به کار بردن هنر‌های مختلف در ساخت این محصولات باعث می‌شود تا این قاب‌های عکس از ظاهری بسیار زیبا برخوردار باشند و استفاده از آن‌ها در محیط‌های مختلف باعث افزایش زیبایی این محیط‌ها شود؛ با این حال به هنگام تهیه این قاب‌ها باید به سازگاری آن‌ها با دکوراسیون محیط مورد نظر بسیار توجه نمود.

 

 

اصلی‌ترین مورد در انتخاب قاب عکس سلیقه و سازگاری آن با محیط مورد استفاده است. علاوه بر این عکسی که در دل قاب عکس جای می‌گیرد باید با قاب همخوانی داشته باشد.

انواع قاب عکس بر اساس جنس

امروزه قاب‌های عکس در جنس‌های مختلفی تولید می‌شود، از جمله برخی از متریال‌های به کار برده شده در قاب‌های عکس می‌توان به چوب، فلز، پی وی سی و شیشه اشاره کرد. استفاده از این متریال‌ها در ساخت قاب عکس مربوط به مدت زمانی طولانی است. در حال حاضر متریال جدیدی که در تولید قاب عکس استفاده می‌شود، پلی استر است.

پلی استر که با نام رزین پلی استر نیز شناخته می‌شود، یک ماده مصنوعی است. این متریال از ترکیب نوعی خاص از اسیدها با الکل‌ها ساخته می‌شود، به‌طوری‌که می‌توان گفت: قابلیت پرداخت و شکل دهی بالا یکی از ویژگی‌های این متریال است. یکی از ویژگی‌های دیگر پلی استر دارا بودن وزن بسیار پایین نسبت به ظاهر خود است. از این محصول در ساخت محصولات مختلف دکوری استفاده می‌شود. شما می‌توانید به هنگام فرآوری رزین برای تبدیل شدن به متریال نهایی رنگ مورد نظر خود را برای آن انتخاب کرده و با اضافه کردن رنگ پودری مورد نظر به آن، متریالی با رنگ دلخواه داشته باشید.

تا به اینجا هر چه در ارتباط با متریال پلی استر بیان شد، نشان دهنده آن بوده است که این متریال برای ساخت و پرداخت هر وسیله‌ای می‌تواند به نحوی که مورد نظر شماست اصلاح شده و دچار تغییر شود. به دلیل پرداخت آسان پلی استر، شما قادر خواهید بود قاب‌های عکس را با ظاهر‌های مختلف مشاهده و تهیه کنید. بنا بر دلایل گفته شده، امروزه پلی استر یکی از بهترین متریال‌هایی است که در ساخت وسایل مختلف از جمله قاب‌ها استفاده شود و قاب عکس پلی استر نیز می‌تواند یکی از بهترین مدل‌های قاب عکس برای استفاده در منازل به عنوان تزئین باشد.

به هنگام تهیه قاب عکس باید به موارد مختلف توجه کنید. همان طور که گفته شد این قاب‌ها در سبک‌های مختلفی تولید و روانه بازار‌ها می‌شوند. اولین نکته به هنگام تهیه قاب عکس، سازگاری آن با سبک دکوراسیون مورد استفاده در محیط مورد نظر است. نکته دوم که اهمیت تقریباً بالایی دارد، سازگاری تصویر، قاب و محیط استفاده از قاب با یکدیگر خواهد بود. اگر می‌خواهید قاب عکس دیواری تهیه کنید، به هنگام انتخاب آن بهتر است رنگ آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که بر روی دیوار به خودنمایی بپردازد.

قاب‌های عکس در طی دوره‌های مختلف زمانی، تولید و دستخوش تغییراتی شده‌اند. امروزه این محصولات بر اساس سبک تولید، جنس و نحوه نصب تقسیم بندی می‌شوند. هر یک از این دسته بندی‌های بیان شده برای قاب‌ها برای استفاده‌هایی مناسب است. زمانی که شما به دنبال استفاده از قاب‌های عکس در طراحی دکوراسیون داخلی خود هستید، می‌توانید با داشتن دانشی مناسب نسبت به قاب‌های عکس بهترین گزینه را برای فضا سازی هر چه بهتر انتخاب کرده و از این طریق فضای مناسب و دلنشین را داشته باشید. در این مطلب سعی بر آن بوده اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده شود تا زمانی که قصد تهیه قاب عکس را دارید، بهترین گزینه را از نظر جنس، ظاهر و همخوانی آن با محیط انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *